В началото на века ул. "Княз Борис I" се простира от площад "Мусала" до ул. "Каналска" (бул. "Цар Освободител"). В края на ХIX век, от времето на руското управление, е името "Вознесенска". Тогава улицата достига някогашния "Ченгене пазар" или "Шишковата градинка" (пл. "Екзарх Йосиф"). През 1888 г. тя е наречена "Цар Борис", а частта от църквата "Св. Никола" до сградата на Икономическия университет е назована "6-ти септември" по датата на Съединението.

Отсечката от църквата до сегашната улица "Воден" не е съществувала, а когато се появява около Балканската война, ул. "6-ти септември" се свързва с "Княз Борис". При благоустрояването си тя добива сегашната си ширина.

До самия площад "Независимост", на ъгъла с ул. "Княз Борис I", е запазена сградата, където се е помещавала през 1893 г. Варненската общинска библиотека. По-късно там на N 1 се настанява книжарницата на Боян Блъсков. До нея, на мястото на ресторанта от веригата "Хепи", е открита бозаджийницата "Пчела" на Стоян Алексиев. По-старото поколение варненци помнят и едноетажната сграда на "Куриер" - най-големия магазин за продажба на вестници. Преди появата на хотел "Мусала" през 1928 г., там се издига двуетажна сграда в тъмносин цвят, с каменни стъпала и големи дървени врати. Хотел "Лондон" е построен преди Балканската война и е сред най-високите сгради в града. Кафене "Лондон" на №3 дълги години събира реномирана публика за делови срещи и сладки курортни спомени. На №16 още през XIX век има арменско училище с големи дървета в двора. Ресторант "Кристал" е на №24, а сладкарница и млекарница "Виктория" на Ламбо Сотиров е срещу църквата "Св. Никола".

Оцелелите стари сгради и днес правят впечатление с архитектурата си. Една от най-красивите къщи по "Княз Борис" е на зъболекаря Максим Иванов - дело на арх. Торос Тороманян, живял във Варна от 1897 до 1900 г. За построеното от него във Варна е награден с грамота от общината.

От ъгъла с ул. "Воден" живеещите наблизо варненци в края на XIX век си наливат вода от "Гюлбек чешма". Продължението на ул. Цар Борис - "6-ти септември", е благоустроено в периода около Балканската война. Тук изпъкват домовете на д-р Ст. Попов. и на Д. Кенков. Бароковият стил на последната къща донякъде се нарушава, когато през 1963 г. е надстроена с трети етаж. Срещу нея е църквата "Св. Никола", издигната през 1863 г. изцяло със средствата на Параскева Николау.

Срещу хотел "Черно море " се намира някогашният хан на Данаил Манов, построен през 1923 г. В него се помещава ресторант "Морско око", по-късно "Севастопол". Цариградската фурна на Ламбо Капитанчев, кафе "Империал” и гръцкото училище "Сулини" запълват отсрещната страна.

"Княз Борис I" е улицата, запомнила манифестациите на възторжените варненци, посрещащи своите герои, владетели, ученици, селяни, участниците в Селскостопанския събор, участниците в Мострените изложби. Това е улицата, по която са градени празнични арки и по която минават празнично настроените варненци на традиционната си разходка.