Улица "Шкорпил" е създадена след събарянето на старите турски казарми през 1890 година. Първото си име "Мария Луиза" получава през 1893 г., а след 7-8 години е преименувана в ул. "Пирот". След смъртта на Херман Шкорпил общинският съвет с постановление от 17 юли 1923 г. я преименува на "Херман Шкорпил", а когато и Карел Шкорпил не е вече жив, тя получава днешното си наименование "Братя Шкорпил".

Типична варненска улица, запазила някошния си чар и атмосфера, тя пренася разхождащите се по нея в спокойствието на стария град. На ъгъла на ул. "Антим I" и "Бр. Шкорпил" привлича с красотата си и с издържания стил двуетажната сграда с купол, построена през 1899 г. от аптекаря Ради Русев по проект на арх. Лазаров.

От 1907 до 1913 г. там е частната болница на лекарите Ив. Теодоров и Ив. Фарашов, в която оперира и проф. д-р Параскев Стоянов.

Към 1900 г. на ул. "Бр. Шкорпил" №6 е построена модерна дърводелска работилница, снабдена с машини от Англия. След 1904 г. дълго време тук се помещава отлично уредената печатница "Зора" на Д. Костакиев, където братя Шкорпил печатат "Известия" и "Отчет" на Варненското археологическо дружество. След войната постройката служи за тютюнев склад, а от 1930 до 1941 г. - за автомобилен гараж и работилница, "Аутомотор" на Панайот Българанов.

Най-старата къща на тази улица (№20) е домът на братя Шкорпил. Интересен факт е, че Карел Шкорпил е проектирал сам къщата. Тук дълги години той живее като почетен консул на Чехословашката република.

Величествената сграда, където от 1983 до 2001 се помещава Средношколският отдел на Регионалната библиотека "Пенчо Славейков", е построена през 1928-29 г. от Ставри Близнаков по проект на арх. Димитър Коев от София. Преди строежа просторното място се е използвано за футболни тренировки. Tук израстват и някои от талантливите варненски футболисти на някогашните отбори "Владислав" и "Тича".

Днешното "Бинго Роял" се помещава в един от най-старите салони във Варна, построен още в първите години на XX век. Тогава тук е прочутата бирария "Прошек" с лятна градина към нея. В нея се организират много от вечеринките и баловете на варненци. През 1919 г., след основен ремонт, бирарията е преустроена в зала за кино-прожекции - кино "Прошек". През 1927 г. киното става кино "Роял", през 1949 г. - "Тракия", от 1950 г.- кино "Д. Благоев".