Global Navigation

Main Navigation

Sub-Navigation

   Конференции, семинари
   Проекти
   Специализации
   Презентации
   Културен календар
   Чествания
   Новини и събития

   125-та годишнина
   130-та годишнина

  

Content

Информация и инструкции за ползване на библиотеката >>> ВАШИТЕ ВЪПРОСИ

 

 

Няколко са стъпките.

Първа стъпка - каталозите. Три са основните каталози в РБ "Пенчо Славейков" - азбучен, систематичен и електронен. (Вж. карето "Препратки в сайта" за връзки към съответните подстраници с по-подробни и илюстративни разяснения.) Трябва да разполагате с автор и заглавие, в електронния каталог е възможно и търсене само по заглавие или по част от него, а също и по рубрика. Електронният каталог на РБ "Пенчо Славейков" е достъпен от интернет, в библиотеката има обособени читателски компютри за работа с него.

Втора стъпка - сигнатурата(ите). Тях ще откриете в каталожната картичка на книгата в азбучния и систематичния каталог, в библиографския запис на книгата в електронния каталог. (Вж. "Как да стигна до сигнатурата в каталозите?" по-долу в страницата.)

Трета стъпка - попълване на заемна бележка (Вж. "Как да попълня заемна бележка?"). След заявяването на заемната бележка пред библиотекаря ще бъдете насочени към читални зали или книгозаемане за дома, или към друг отдел на библиотеката, в чийто фонд би могло да бъде търсеното заглавие. За допълнителна информация относно начините на търсене в заемната и относно поръчването за читални зали следвайте препратките в сайта.

Обърнете внимание, че единствено в сектора за заемане за дома книгата може да бъде намерена веднага, ако не е заета вече от друг читател.В читални зали, след заявяване на поръчката, следва изчакване на необходимия технологичен срок за получаване на библиотечния материал от хранилище. Всички книги могат да бъдат поръчани за читалня - повечето книги имат депозитен екземпляр, който се ползва само в библиотеката.

Важно! Книги, издадени след 2000 година, търсете само в електронния каталог. След тази година азбучният и систематичният каталог не се поддържат.

 

Сигнатура - що е то?

  • В азбучния и систематичния каталог

Основната сигнатура е винаги в горния ляв ъгъл на каталожната картичка (фиш). Ако има и други сигнатури - за подръчен фонд, за читални зали и пр. - те са изписани на картичката по вертикала или хоризонтала. Илюстрация - тук.

Попълнете заемна бележка и заявете поръчката.

  • В електронния каталог

Прочетете помощната страница на електронния каталог.

Тук ще дадем реален пример с практическа насоченост.

* Каталогът предлага три параметъра на търсене - по заглавие (точното заглавие - фиг.5), автор (фамилия или имената в инверсия - пр. Станков, Валери), предметна рубрика (дисциплина или раздел от знанието - пр. медицина; социална психология) и част от заглавието. Съвети! Не вписвайте в търсачката теми - базата данни е за заглавия, автори и предметни рубрики; каталогът не е интернет търсачка. Ако един символ или словоформа в заявката не съвпада, ще се получи отрицателен отговор.

: Фиг.5 - снимка

* Следващото движение в каталога е таблицата с резултатите. В зависимост от параметъра на търсене - заглавие, автор, рубрика - е и съдържанието на таблиците; ще видите и допълнителна информация - брой намерени резултати, подрубрики, брой заглавия за даден автор или рубрика, id, ISBN за книги, година на издаване и др. Съвети! Това е междинна стъпка. За да стигнете до сигнатурата, трябва да щракнете върху заглавието на книгата (Фиг.6), което ви интересува, и да влезете в нейния каталожен запис. ID и ISBN не са сигнатури!

: Фиг.6 - снимка

* Каталожният запис има три вида описания - кратко (Фиг.7), пълно и ISBD. В тях книгата е описана по международния библиографски стандарт. Съвети! В краткото описание сигнатурата не е дадена, затова се прехвърлете на другите две описания.

: Фиг.7 - снимка

* Сигнатурите в пълното описание се намират най-отдолу в записа (Фиг.8). Съвети! Допълнителната информация, която можете да извлечете, е относно подзаглавните данни на книгата, издателски данни, година на издаване, УДК, инвентарните номера и т.н. Препратките към автор и предметни рубрики ще ви бъдат от полза за по-обхватно търсене. В пълното описание ще срещнете и статуса на книгата и уточнение за "мястото на ползване" на книгата. Статусът указва възможността за ползване на книгата у дома или на място в читалнята. "Мястото на ползване" е къде може да ви бъде предоставена книгата предвид различните адреси на библиотеката.

: Фиг.8 - снимка

* Записът за ISBD (International Standart Bibliographic Description) описание представя в електронен вариант традиционните каталожни картички - каквито ще срещнете в другите два каталога (азбучен и систематичен). Сигнатурата(ите) е(са) най-горе вляво (Фиг.9).

: Фиг.9 - снимка

[горе]

 

За да заявите поръчка с правилно изписана заемна бележка, трябва да сте намерили съответното заглавие в каталозите и да сте извадили оттам сигнатурата (сигнатурите) на изданието.

За КНИГИ попълвате както следва: сигнатура, автор, заглавие, вашите имена (Фиг.1). За всяка отделна книга трябва отделна заемна бележка. Ако книгата има повече от една сигнатура, задължително се вписват всичките. (Фиг.2).

За СПИСАНИЯ И ВЕСТНИЦИ попълвате както следва: сигнатура, заглавие, година, брой или дата на изданието, вашите имена (Фиг.3). Ако поръчвате повече от един брой за разни години от едно и също издание, заявете ги на една обща бележка - доколкото има място (Фиг.4).

След подаването на заемната бележка е нужен технологичен срок, докато заявеното издание бъде изнесено в читалня.

 

Всички книги на свободен достъп в сектора книгозаемане за дома. Те имат подръчна сигнатура, но са по-малката част от притежаваните заглавия в библиотеката.

За домашно ползване се предоставят и книгите със статус "Заема се за дома", когато са в наличност в хранилище и не са дадени вече на друг читател.

Книгите по депозит се предоставят само в читални зали. РБ "Пенчо Славейков" е депозитна библиотека.

 

Срокът за заемане на книги за дома е 20 календарни дни. На читателя се издава разпечатка, на която са изброени заетите заглавия и съответната дата за връщане.

Ако до изтичане на читателския абонамент остават по-малко от 20 дни, задължително е удължаването му.

Същият е срокът за запазване на книги за читалня.

За повече информация посетете секциите "Книгозаемане" и "Читални зали" (вж. препратките в сайта).

[горе]

 

Книгите могат да се презаписват до 3 пъти последователно, включително по телефона и по e-mail. Ако връщате част от заетите книги, не е необходимо да носите тези, които ще презаписвате.

Телефонът е 052/659-153.

E-mail zaemna@libvar.bg

Презаписването става чрез номера на гърба на картата, чрез имената или единния граждански номер на читателя. Заявката за презаписване се счита за валидна, когато получите потвърждение.

 

Процедурата на поръчване е същата като за книги - чрез заемна бележка.

Вж. "Как да попълня заемна бележка?" по-горе: Фиг. 3 и 4.

Предварително е нужно да се провери дали библиотеката притежава конкретното издание, както и търсеното течение - година, брой или дата. Обърнете се към библиотекаря.

Актуалният абонамент на периодиката може да ползвате на свободен достъп в общата читалня за списанията или в специално обособената читалня за вестниците.

 

За контрол и статистика.

Контролният лист се дава при влизане на читателя в библиотеката. В него се вписват внасяните лични книги, вестници и т.н. Когато читателят пожелае да напусне библиотеката, библиотекарят от съответното звено подпечатва листа и нанася броя на заетите книги за дома (ако има такива).

Читателят представя контролния лист на гардероба.

Гардеробът е задължителен.

[горе]

Sidebar

Footer