Global Navigation

Main Navigation

Sub-Navigation

   Конференции, семинари
   Проекти
   Специализации
   Презентации
   Културен календар
   Чествания
   Новини и събития

   125-та годишнина
   130-та годишнина

  

Content

Информация и инструкции за ползване на библиотеката >>> КНИГОЗАЕМАНЕ

 

 
КНИГОЗАЕМАНЕ

Наричат четенето на книги лично, интимно занимание. Нищо не може да замени прекия контакт с книгата и уюта на домашния прочит - нито посредничеството на специалист, нито обществото в читалните.

На тази страница ще ви въведем в сектора за заемане на книги за дома, ще се постараем да ви бъдем полезни, ще ви посочим някои правила и изисквания; тук книгите са на свободен достъп - и книгите, и изборът им са във ваши ръце.

 Нещо познато

list Докато подредбата на книгите у дома следва нашия вкус и удобство, то в библиотеката - по стелажите на подръчния й фонд - тя е функционална, подчинена на Универсалната десетична класификация - вж. повече за УДК).

list За разлика от пазарното битие на книгите по книжарниците, битието на книгите в библиотеката е съхранението. За да достигне до читателя, книгата изминава библиотечния си път на комплектуване - обработка за каталог - приемане във фондовете, което не винаги съвпада с периода на актуалност и пазарен шум на някое заглавие.

list Подръчният фонд на една библиотека се трупа с годините, новите заглавия и издания застават редом със старите, без да ги заменят или заместват - усещането е за статичност, постоянство и широк избор.

list В заемната всяка книга има своята подръчна сигнатура и своето предопределено място, така че разместването, погрешното й поставяне, свободното й измъкване и пр. затрудняват намирането и заемането на книгата.

list В заемната на РБ "Пенчо Славейков"Заемане за дома има обособени няколко динамични стелажа, на които излагаме за вас новопостъпилите книги, преди те да са заели местата си из залите. Всичко от подръчния фонд на библиотеката може да се заема за дома при спазване на съответните правила.

 

 Правила

list Срокът за заемане на книги е 20 дни.

list Книги за дома се заемат само при валиден абонамент. Ако до изтичане на абонамента остават по-малко от 20 дни, задължително е удължаването му. С дневна карта книги за дома не се дават.

list Книгите могат да се презаписват до 3 пъти последователно, включително и по телефона (052 659153), както и на e-mail zaemna@libvar.bg. Презаписването става чрез номера на гърба на картата, чрез имената или ЕГН на читателя.

list Максимален брой на заеманите книги за дома - 5 бр.

list Глобите за просрочено връщане на заетите библиотечни документи са:
- закъснение до 6 месеца = 0.75 лв за всеки месец
- закъснение над 6 месеца = читателят губи правото да заема литература за дома за срок от 6 месеца

list Глобата за изгубена библиотечна книга се определя по нейната съвременна пазарна цена. Върху нея се прилагат изискванията на Наредбата за запазване на библиотечните фондове.

list За физическо увреждане на книги читателят плаща обезщетение в размер на стойността на повредата (подвързията) - 5.00 лв.

[горе]

 В помощ на читателя

list Книгите са наредени по стелажите в азбучен ред (по фамилните имена на авторите, по имената на колективите или по първата дума от заглавието при книги без автор или книги с повече от трима автори), отляво надясно и отдолу нагоре.

list Стелажите са снабдени с обозначителни табели - напр. "Руска художествена литература"; указващи разделители за индекса (Фиг. 1), за изявени и познати автори (Фиг. 2); при художествената литература, обемаща по-голямата част от подръчния фонд, има и буквени разделители (Фиг. 2).

list За някои от художествените литератури е предприето и допълнително разпределение по вид съчинения - напр. събрани съчинения от български автори с индекс 886.7(081).

list В РБ "Пенчо Славейков" процедурата на заемане на книги за дома е изцяло автоматизирана - читателските картони са електронни, достъпът до картона става чрез читателската карта.

list В залите с книги спазвайте правилната подредба на стелажите, работете с разделители, сезирайте при забелязано физическо увреждане на библиотечния материал.

list Не забравяйте, че книгите с подръчна сигнатура за свободно заемане не превишават десет процента спрямо общия библиотечен фонд. Всички книги могат да се поръчат и четат в читални зали.

[горе]

 Един конкретен пример

Читателят влиза в заемната с различна мотивировка, конкретни или интуитивни желания. Понякога е достатъчно да му бъде посочен стелаж, в други случаи бива съпровождан в търсенето. Когато читателят издирва определено заглавие и е работил предварително с каталозите, той носи и бележка с подръчната сигнатура. Как да се ориентира в сигнатурата и да я съобрази с подредбата на залите с книги на свободен достъп?

Да вземем конкретен пример от Фиг. 3. В каталога читателят е потърсил и избрал книгата:

C207553         П 631/И52
Илиев, Бочо. Бразди през времето. -  София : Пеликан Алфа, 2002

Записал е на заемна бележка основната сигнатура C207553 и подръчната П 631/И52, автора и заглавието. Желае да я заеме. Как да достигне до екземпляра за дома?

Както споменахме най-горе, книгите са разгърнати в залите според десетичната класификация от 0 до 9. Индексът е отразен в подръчната (П) сигнатура: 631. Проследявайки разделителите с десетичните класификатори, читателят достига до него:

631     Общи въпроси на селското стопанство.

Отново поглежда подръчната сигнатура П 631/И52. Сега ще го упътват авторовата буква и прилежащия й номер - И52. Следвайки ги, читателят намира екземпляр от търсеното заглавие (в този пример екземплярите са три) или се уверява, че в момента е зает от някой друг читател. Не забравяйте, че библиотечният служител неизменно е там, за да ви помогне, упъти, информира за разположението и текучеството на книжния фонд.

Подробни разяснения относно каталозите и сигнатурите тук.

[горе]

Sidebar

Footer