Global Navigation

Main Navigation

Sub-Navigation

   Конференции, семинари
   Проекти
   Специализации
   Презентации
   Културен календар
   Чествания
   Новини и събития

   125-та годишнина
   130-та годишнина

  

Content

Информация и инструкции за ползване на библиотеката >>> КАТАЛОЗИ

 

 
КАТАЛОЗИ

Искате да поръчате книга?

Като за начало трябва да проверите притежава ли библиотеката съответното заглавие. Къде? В каталозите.

След това идва ред на поръчването на книгата. Даването на заявка е съпроводено с изваждането на данни за книгата - нейната(ите) сигнатура(и). Заявката става чрез заемна бележка.

Когато читателят влезе в каталожната зала, той има своята цел - търси дадено издание или материали по дадена тема. Затова най-честата реплика на посрещналия го библиотекар е дали разполага с библиография - посочена литература (автор, заглавие).

В зависимост от подготвеността на читателя е и препоръката, която получава - към кой каталог да се насочи, как да извърши търсенето.

Основни каталози в РБ "Пенчо Славейков" - традиционни - азбучен и систематичен, и електронен.

 АЗБУЧЕН КАТАЛОГ

Към азбучния каталог се насочваме, когато разполагаме с имената на даден автор (вж. указанието по-долу), търсим негова книга или желаем да прегледаме заглавията, които библиотеката притежава от този автор.

Освен на български език в РБ "Пенчо Славейков" има азбучни каталози за книги на руски език и на латиница, както и за периодични издания.

Указание за наредба и ползване на азбучния каталог:
В азбучния каталог каталожните картички са наредени в общ азбучен ред по фамилните имена на авторите, по имената на колективите или по първата дума от заглавието при книги без автор или книги с повече от трима автори.

За улеснение картичките от една буква са отделени с разделители, на които са означени срички, цели думи и имена на различни автори.

Картичките на автори с еднакви фамилни имена са подредени по следния начин:
- фамилни имена без лични имена
- фамилни имена с неразвити лични имена
- фамилни имена с посочени лични имена

Припомняме, че системата (посоката) на редене в библиотеката - независимо дали на книги по стелажите или на чекмеджета по каталозите - е отляво надясно и отдолу нагоре.

Илюстрация за каталожна картичка (фиш):

Каталози

Основната сигнатура е винаги в горния ляв ъгъл.

В този пример има и още една сигнатура - за читални зали.

Запишете всички тези данни - сигнатури, автор, заглавие - на заемната бележка и заявете поръчката.

[горе]

 СИСТЕМАТИЧЕН КАТАЛОГ

Кога се насочваме към него?

Случва се да търсим книги по дадена тема, но да нямаме никаква библиография. Ако нямаме автор, азбучният каталог няма да ни е от полза. Разрешението е систематичният каталог. Той ни дава събрани на едно място книгите по една или друга област на знанието за определен период от време.

Систематичните каталози представят книгите от фонда на библиотеката тематично, по области на знанието. Отраслите на знанието са систематизирани в 10 отдела (вж. в дясната таблица): от 0 до 9. Всеки отдел от своя страна се дели на подотдели, подотделите се делят на раздели и други по-малки деления.

В отделите, подотделите и разделите каталожните картички са подредени азбучно - първо на кирилица, след тях на латиница. Принципът на подредба е като в азбучния каталог.

В РБ "Пенчо Славейков" систематичният каталог на книги е разделен на четири блока - книги за периода до 1967 година, от 1967 до 1988, от 1988 до 1992, от 1992 до 2000 година.

Ползването на систематичния каталог се улеснява от азбучно-предметния показалец (вж. примера в дясната таблица). В него различните понятия са отново в азбучен ред, като срещу всяко от тях е отбелязан индексът, по който в систематичния каталог може да се намери съответната литература.

На практика информацията в систематичния каталог и в азбучния каталог се припокрива - всяка една книга има своя картичка и в двата. Затова ако имате проблеми със записа на някоя от каталожните картички, потърсете я паралелно и в другия каталог.

[горе]

 ЕЛЕКТРОНЕН КАТАЛОГ

Навлизането на новите технологии в библиотечната сфера отключи нови възможности за работа с каталози, като същевременно комбинира възможностите на старите каталози в едно. Електронният каталог на РБ "Пенчо Славейков" съчетава функционалността на азбучния (български или не) и на систематичния каталог.

Каталози

Електронният каталог има три основни параметъра, по които може да осъществите търсенето: заглавие (част от заглавие), автор, предметна рубрика. Официалната помощна страница прочетете тук.

Бързи стъпки и някои особености в търсенето, както и нагледни примери за това как да достигнете до сигнатурите ще намерите тук.

Cлед 2000 година книгите и некнижните носители, притежавани от библиотеката, ще намерите единствено в електронния каталог. Фактът, че той присъства в интернет пространството, е допълнително предимство.

Сигнатура - що е то?

Условният знак, който се поставя на гърба на заглавната страница и на етикета на книгата, знак, който показва мястото й в хранилището или по лавиците, се нарича сигнатура. За да я поръча от библиотекаря, читателят я открива в каталога (в каталожната картичка или електронния запис на книгата).

Видове сигнатури в РБ "Пенчо Славейков":

Форматна сигнатура - образува се от форматния знак и поредния номер на книгата / носителя на лавицата.

В РБ "Пенчо Славейков" са приети три вида форматни сигнатури за книги, обозначени с буквите A, C и D [лат.]

За други носители на информация форматните сигнатури са:

 За списания и вестници:

Фондова сигнатура - тя има дробен вид, образува се от фондовата буква, индекса по УДК, авторовата буква и прилежащия й цифров код. Пример:

П 886.7-1/В15

[издание на "Епопея на забравените"

от Иван Вазов] , където

"П" - фондовата буква

"886.7-1" - класификационен индекс по УДК за българска литература (-1 : поезия)

"В" - авторски знак

"15" - прилежащ номер към съответния авторски знак


В РБ "Пенчо Славейков" фондовите букви биват:

Индекс - какво е това?

Условният знак, с който определяме мястото на книгата в систематичния каталог по класификационната таблица - УДК.

Универсална десетична класификация (УДК)

Създадена от американския библиотекар Melvil Dewey (публикувана за първи път през 1876 г.) система за класификация, усъвършенствана и широко възприета през следващите десетилетия. Принцип: група предмети, подчинени на едно и също понятие, се вземат за единица, а родовете, видовете, разновидностите, подчинени и обхващани от понятието, получават съответния символ или индекс с десета, стотна или хилядна част от него.

Фигуративно казано, получава се стройна и гъвкава "карта на знанията" с йерархична структура.

Десетичната класификация (както личи по името й) разделя цялото човешко знание на 10 основни дяла, които означава с арабските цифри от 0 до 9.

   Основна таблица на универсалната десетична класификация:

    0 Общи съчинения

   1 Философия. Психология

   2 Религия

   3 Социология

   5 Естествени науки. Математика

   6 Медицина. Техника. Приложни науки

   7 Изкуство. Игри. Спорт

   8 Литературознание. Художествена литература и критика

   9 История. География. Биография


Разгърнат вид на УДК в bg.wikipedia.

Целият свод на десетичната класификация представлява т.нар. методична таблица. Ала за да се оперира с нея, трябва да е налице и азбучно-предметният показалец на понятията.

Такъв показател ще намерите на свободен достъп в каталожната зала на библиотеката. Ето извадка от него:

   Абажури 688

   Абелеви многообразия (мат.) 512.7

   Аборт (етика) 173.4

   Аборт, спонтанен и изкуствен 618.39

   Абортивни средства 615.25

   Абразивни материали 621.921/922

В началото на всеки един запис е понятието, което ви интересува (с уточнения в скоби). Срещу него стои индексът, чрез който ще предприемете търсенето в систематичния каталог.

[горе]

Речник

БИБЛИОГРАФИЯ [гр.]- 1. (...) 2.Списък на литературата по даден въпрос или на съчиненията на даден автор; книгопис. Пр. Библиография върху Вазов. 3. (...)

В Информационния център на библиотеката можете да поръчате библиографска справка.

Да обобщим

Най-важното:

  • Библиографията. За да работите с каталозите, ви трябва автор (азбучен каталог); в електронния каталог търсенето е облекчено, позволява и по заглавие (и дори по част от заглавието).
  • С риск да досадим, ще уточним пак: записването на сигнатурите е задължително. Заемна бележка без сигнатура е неизпълнима. Четливото и внимателно изписване също е от помощ, една сгрешена цифра в сигнатурата прави книгата неоткриваема.  

По-объркващото:

  • Електронният каталог не функционира по теми. Базата данни е за заглавия, автори и предметни рубрики. Със съдържанието на книгите ще се запознаете, след като ги поръчате и получите.
  • Да не се бъркат id, инвeнтарен номер, ISBN, индекс и др. със сигнатура. Сигнатурата се отнася до конкретната библиотека и нейните фондове, а не до същността на книгата.  

Перспективното:

  • Електронните каталози и интернет. Възможностите на новите каталози за вътрешно и външно обвързване чрез мрежа от препратки, рубрики, системи за търсене и т.н. прави издирването на нужната ви литература по-задълбочено и приветливо. Многоизмеримостта на интернет тепърва ще променя връзката читател - книга - библиотека.
  • Разбира се, дори новите технологии не могат да заменят контакта с библиотекаря, който е отзивчив за всичките ви питания.

[горе]

Sidebar

Footer