Първата копка за строежа на Варненската централна поща е направена в изключително тържествена обстановка в началото на май 1930 г. С нескрита гордост местните и централни вестници съобщават за това събитие. Пет години по-късно, на 18 април 1935 г., сградата, проектирана от архитекта Ангел Момов, е тържествено открита.

Тя е на два етажа и удивлява със своите пропорции, здравина и функционалност. В новопостроената централна поща на 17 ноември 1937 г. е настанено и радио "Варна".

При проектирането на пощенската станция са заложени средства и за обшиване на стените и таваните с програмни гипсови пана, представящи историята на Царство България, а също и нейното бъдеще. Съдейки по останките от тези барелефи, в тях е заключена единствената окончателно сбъднала се прогноза за бъдещето на България.

За изработването на вътрешната украса на пощенската станция е привлечен забележителния скулптор от украинско-полски произход Михайло Парасчук, ученик на Огюст Роден. Натурализиран българин, маестрото оставя ум, сърце и ръце по фасадите на голям брой обществени и частни сгради в столицата, Варна и провинцията.

В началото на шейсетте години на ХХ век зданието на пощата значително отеснява, което налага надстрояването й с още един етаж. По време на реконструкцията, безотговорно и безвъзвратно са унищожени голяма част от творбите на Парасчук и постройката губи много от характерния си облик. Във фоайетата и в салоните за граждани скулптурните фигури и барелефи са почти напълно заличени с хоросан.

Жалки останки от скромното великолепие на барелефната облицовка на Варненската пощенска станция все още личат тук и там - остатъци от пословичните снопове пръчки на Кубрат.

Сградата на Централна поща е една от най-представителните постройки във Варна. Разположена непосредствено зад Катедралата, тя е пресечна точка на оживен поток от хора и превозни средства. Замисълът на общинската управа е заедно със съседните здания да се оформи сегашният център на Варна. Градостроителите са предвидили достатъчно големи пространства, за да се открои характерната архитектура на сградата. В миналото на мястото на централната поща са били помещенията на мъжкото училище "Св. Методий" (1879 г.) и девическото училище "Св. Наум" (1889 г.).