"Днес, неделя, 18 ноември 1911 г. от Рождество Христово, в царуването на Н. В. Фердинанд I, цар на българите [...] се положи основния камък на зданието за Търговско училище при Варненската търговско-индустриална камара.

Целта на това учебно заведение е да дава търговско образование на младежи, които са се посветили на повдигането на българската търговия и стопанство за благото и успеха на българското царство..." – пише в акта, закопан в основите на зданието.

Сградата на днешния Икономически университет е изградена по проект на арх. Никола Лазаров, завършил архитектурното си образование във Франция, поклонник на френския Ренесанс.

Първоначалната идея в плана е постройката да има формата на буквата "П" с ориентация на отворената си страна на север. Аудиториите са разположени по външната страна на зданието около едностранно застроен коридор. Строителството на основите и избения етаж се изпълнява при големи трудности, а по време на Балканската война почти замира.

По-късно е взето решение да бъде построен и трети етаж, който да повтори втория от проекта на арх. Лазаров. Сградата е окончателно завършена през 1924 г. Впоследствие, поради силно нарасналите нужди, се правят на няколко пъти преустройства и пристройки, които до голяма степен опорочават първоначалния й красив изглед. Нарушен и намален е и неголемият двор, предвиден по проектите на арх. Лазаров. В сегашния си вид Икономическият университет изглежда като огромен раздвижен масив, тежащ със своя обем.

Външното оформление на първоначалната сграда е издържано в духа на френския ренесанс с умела смесица на барокови елементи. Разположена в самостоятелен парцел в някогашните източни покрайнини на града, на магистралата, водеща за курортните комплекси, сградата е ценен бисер в архитектурната огърлица на града. Ориентирана е с южното си лице към крайморския парк и морето. Главното й лице е решено симетрично с два издаващи се в краищата ризалити.

Разположеният в средата на фасадата главен вход се предшества от парадно стълбище и е декориран с фигури на варненския скулптор К. Шиваров, символизиращи покровителите на търговията, мореплаването и икономическия просперитет. Двата надпартерни етажа са щедро декорирани с лезени, пояси и други елементи, завършек на които е богато решеният главен корниз, отделящ етажните плоскости от покритието. Кулата – фенер на най-високата част на покрива е прекрасна задънка на булеварда, който тук прави елегантна извивка по посока на курортните комплекси.

Вътрешното оформление по своето богатство и живописност не отстъпва на външното – с входния вестибюл, решен на две нива, с трираменната стълба; с настилките от виенска керамика; с причудливите метални парапети и красиво оформените тавани. Всичко това утвърждава впечатлението, че сградата на Икономическия университет е истински шедьовър на архитектурата.*


*Павлов, Георги. Страници от строителната история на Икономически университет.// Изв. Сп. Икон. унив., - Варна, 1, 1996, с. 135-139.