Строителството на този значим културен център на военните започва през 1897 г. Архитект е инженер-майор Тодор Бояджиев, дипломирал се в град Торино, Италия. Предприемач е свищовлията Стефан Иванов. Импозантната сграда е откритa и осветенa на 31 декември 1899 г. за първия новогодишен бал на офицерите. Постепенно баловете стават традиция. Пищна елха, около която свири оркестър, украсява голямата танцувална зала. Елегантни дами и кавалери пристигат с файтони и за първи път показват пред елитното общество блестящите си тоалети, изписани най-често от Виена, Париж, Букурещ...

На първия етаж се помещават канцеларията за комендантството, столова за офицерите, аптека, сладкарница и магазин. Вторият етаж се състои от библиотека, голям и малък танцувални салони. На третия етаж и тавана са хотелските стаи.

Сградата на Дома на офицера е една от най-красивите в града. Решена е в партер и два етажа. Ъгълът е разработен майсторски като главен художествен елемент на сградата. Построен е със стройна колонада от две кръгли колони, които преминават през двата етажа. Главният корниз опасва сградата откъм двете централни улици. Детайлиран е според римската класика с гъсто наредени конзоли. Над него се издига покривът като мансарден етаж. Ъгловото оформление на сградата и покривната площ завършва с купол, който обогатява силуета й и завършва архитектурния й образ.

Архитектурата е еклектична смесица от различни стилове – барок, ренесанс, римска класика. Изпълнението на сложните детайли е извършено с голямо професионално майсторство.

През 1948 г. е направен ремонт и танцувалния салон е преустроен в зрителна зала с 250 места. През 1954 г. по проект на арх. П. Минков е изградена сцена. През 1951 г. сградата е преименувана на Дом на народния флот. През април 1983 г. се прави реконструкция и разширение по проект на арх. Невена Терзийска и конструктор инж. Христо Христов. Сградата е достроена откъм западната страна, като се запазва архитектурният й облик.

От 1992 г. отново носи името Военноморски клуб.

Сградата е постижение на българската архитектура, един от символите на града, акцент в оформянето на централното градско ядро, архитектурен паметник от местно значение.