Конференции, семинари
Проекти
Специализации
Презентации
Културен календар
Чествания
Новини и събития
125-та годишнина
130-та годишнина
Архив > Културен календар
Октомври - Ноември 2010
Дискутираната проблематика бе фокусирана върху технологията на преподаване на английски език в системата на средното образование и организацията на работата в класната стая. Гост-лектор бе Даниел Перез - English Language Fellow (ELF) във Великотърновския университет “Св. Св. Кирил и Методий”. Наред с презентираната теоретична методология, базирана на подхода “играй и учи”, на учителите бе предоставен богат информационно-ресурсен апарат с практическа насоченост в сферата на информационните технологии и Интернет. Подобни срещи се възприемат от аудиторията като креативен извор на съвременни идеи и практики и необходима възможност за общуване. На форума анонсирахме и новината, че в Американската читалня очакваме пристигането на представител от Корпуса на мира и, след активно заявен интерес от страна на преподавателите, обсъдихме вероятни бъдещи проекти.
За трета поредна година в Американска читалня на РБ "Пенчо Славейков"
отпразнувахме Хелоуин. Наши гости бяха децата от ЧДГ "Цветни песъчинки". Това
бе първата им среща с Къщата на книгите - Библиотеката, и поставихме началото
на едно ново приятелство.
Деца с маскарадни костюми и много усмивки изпълниха читалнята с празнични
емоции и вълшебства. Подаръците, който получихме са много скъпи за нас,
защото са изработени от малките ръчички с много любов. Украсата ни бе
допълнена от много творчески хрумвания, характерни за детската фантазия:
рисунки, в които детските крачета се бяха превърнали в духчета и магически
фенери от зрънчо. Децата знаеха много за празника: разказаха ни легендата за
тиквения Джак, изпяха ни песнички и дефилираха с костюмите си. С танци
прогонихме злите духове.
...И накарая, вълшебната кутия "подари" своите хелоуински лакомства на нашите
нови приятели, които отново очакваме с нетърпение.
„Български книжици“ е заглавие на забележително българско възрожденско списание, което се издава от 1858 до 1862 година в Цариград. (Библиотеката представя в изложбената експозиция наличните във фонда течения на списанието). Списанието разисква обществени въпроси, политика, литература, история, научни знания и др. и е едно от популярните издания за времето си, наред със списания „Любословие“ и „Читалище“ и вестниците „Македония“, „Гайда“ и „Цариградски вестник“.
Първоначално публикува авторски и преводни статии с историко-филоложко, а по-късно с политико-обществено значение. Пред съвременната наука списанието разкрива моменти от българската история, църковния въпрос и вълнуващите българското общество от средата на 19 век проблеми на езикознанието, славистиката и учебното дело.
Първи редактор е Димитър Мутев, следват Иван Богоров, Гавраил Кръстевич, Тодор Бурмов, Сава Филаретов. В списанието статии и стихове публикуват автори като Сава Филаретов, Петко Славейков, Константин Миладинов. През 1860 г. списанието публикува първата оригинална българска повест — „Нещастна фамилия“ на Васил Друмев.
Общо сътрудниците на списанието са 77 и всички те са бележити дейци на Възраждането.
Идеята на изложбата е по повод сп. „Български книжици“ да напомним за делата и на „книжниците“ - все големи имена от периода на Българското Възраждане като епоха, които с писаното слово, с книгите си са чертаели визията за посоката на модерна България.
Стотици варненци се включиха в отбелязването на Деня на народните будители във Варна. // M o r e t o . n e t [електронен ресурс]
[БЪЛГАРСКИТЕ книжици - с поклон пред будителите на народната свяст] : [Снимка] // Ч е р н о м о р е (Варна), XI, N 251, 3 ноем. 2010, с. 10.