Конференции, семинари
Проекти
Специализации
Презентации
Културен календар
Чествания
Новини и събития
125-та годишнина
130-та годишнина
Проектът „Следа” е културен проект за разглеждане на наследствената стойност на паметните архитектурни обекти от социалистическия период в България, целящ тяхното интегриране в социалното и културното пространство на съвременния град, в една Европа, където историческото съжителство днес е съществен фактор на единството. Проблематиката се организира около въпроса за значението на тези обекти днес и за техния потенциал като архитектурни и урбанистични творби, културни феномени и съставни части от градския пейзаж.
Обект на проекта "Следа" са монументалните комплекси от периода, обхващащ края на 60-те години до падането на комунистическия режим. Техният днешен прочит разкрива една двойна проблематика, която се организира от една страна около въпроса за развитието на груповата памет на едно общество, а от друга - около тенденциите в създаването и управлението на общественото градско пространство. Проектът "Следа" подхожда към тази проблематика от тясно национална и от по-широка интернационална гледна точка.
Монументалните архитектурни комплекси, които днес в по-голямата си част са изоставени, изваждат на светло празнотата и липсата на нови ориентири в едно европейско постмодерно общество. Обитаващи като призраци общественото пространство, тези обекти са показател за лутането на едно общество, търсещо ориентири за своята идентичност. Тоталната липса на проект за тяхното бъдеще – преустройство, разрушаване и т.н. – е една очевидна илюстрация.
Целта на проекта е да открие обществен дебат относно бъдещето на монументалните архитектурни комплекси. В национален и в интернационален план трябва да се осветлят въпросите и очакванията, които будят тези места чрез един аналитичен и творчески подход. Нашият колектив цели, без никакви табута, да събере вьзгледите и да формулира очакванията на европейските граждани, относно реабилитацията на обществените, наситени със спомени пространства, с които изобилстват нашите градски територии. Проектът предлага да се изработи работна платформа, на която всеки би могал да остави следа от собствената си памет касаеща паметното градско пространство.
Нашите средства за реализиране на проекта са конференции и дебати с представители на различни европейски страни, уъркшопове, смесващи архитектура и изкуство, артистични изяви in situ, изработване на проспективни урбанистични сценарии.