Home

Center

  • kurort
  • kurort
  • kurort
  • kurort
  • kurort
  • kurort
  • kurort

Old Varna - Resort

 

 

 

 

Първоначално градината е оградена с плет от храсти, а в последствие – с желязна ограда, преместена там от старите гробища с цел запазване на растителността. Градината е място, където се провеждат и социални мероприятия. Влизането се заплаща, разиграват се томболи, а събраните суми отиват за благотворителни цели – за инвалидите от войните, за вдовиците и сираците, за ученическите трапезарии. През 1939 г. по проект на главния архитект на града Георги Попов там е оформен и централният вход – колонада, какъвто го познаваме днес. Ръководител на изграждането му е арх. Хорозов.

Входът на Морската градина се явява своеобразна граница между зоната за обитаване и зоната за отдих. Композиционно главният вход е решен с характерната за този период симетрия, като централната й ос е развита както в хоризонтално, така и във вертикално отношение. Колонадата, състояща се от четири двойки кръгли и четири квадратни пилони, разположени в полукръг, се явява водеща в композиционно отношение. Порталът е проектиран като доминиращ и се откроява на фона на останалите сгради – с високите пилони и с облицовката от бял русенски камък. Останалите части са измазани с бял цимент, за да контрастират на зеления фон на градината и да се открояват в далечина.

Първоначално в покрит проход под пилоните са разположени гишетата за продажба на билети и влизането в градината става само през откритото пространство между двете части на входа на морската градина. След години продажбата на билети и ограничаването на достъпа отпада и архитектурният ансамбъл получава знакова, емблематична роля за град Варна.


Божкова, Боряна. Вход на Морската градина Варна: Реферат.- ВСУ. Архитектура и строителство