Конференции, семинари
Проекти
Специализации
Презентации
Културен календар
Чествания
Новини и събития
125-та годишнина
130-та годишнина
КНИГОЗАЕМАНЕ И ЧИТАЛНИ ЗАЛИ |
![]() |
Заемната се намира в централната сграда на библиотеката – бул. Сливница 34 ет.2. Там се предоставят книги за дома при наличие на повече от един екземпляр от съответното заглавие. Книгите са подредени в систематично-азбучен ред – т.е. по отрасли на знанието и са на свободен достъп. Библиотекари подпомагат читателите в ориентирането и избора им. Книгите се заемат за срок от 20 дни. Заетите книги могат да бъдат презаписвани до три пъти последователно, при условие че не е изтекъл срока на заемане. Презаписването може да се извърши на място в Библиотеката, по email на адрес zaemna@libvar.bg или на телефон 052-659 153. Работно време:
Залите за четене се намират в централната сграда на библиотеката – бул. Сливница 34 ет.3. Предлагат фонд от справочници, енциклопедии, речници, сборници от всички отрасли на знанието, но основното предназначение на читалните зали е достъп до целия фонд на библиотеката – над 850 000 тома - книги и периодика - който не може да бъде ползван извън библиотеката. Работно време:
|
Електронна заявка
Услугата Онлайн заявка Ви дава възможност да поръчате библиотечни документи, които да бъдат предварително доставени от хранилищата на библиотеката.
Информация за ползване на библиотеката >>>
Ивинела Самуилова е родена на 10.04.1971 г. в гр. Севлиево. Завършва езикова гимназия в град Враца с испански и английски език, а след това – магистратура по богословие във Великотърновския университет. Има редица допълнителни квалификации и обучения, сред които журналистика и психология.
Научете повече >>>
В последните години творбите й се превърнаха в едни от най-търсените на родния пазар. Книгите й са отличени с най-важната от всички награди – с любовта и признанието на читателите. Благодарение на тях романите й „Животът може да е чудо“ и „Къде отиваш, пътнико?“ спечелиха първо и второ място в националния конкурс „Книгата, която ме вдъхновява“. Романът „Жената, която търсеше любовта“ бе удостоен с приза „Носител на всенародната любов“ в конкурса „Копнеж по човечни книги“. „Гатанки от небето” зае четвърто място в литературната надпревара „Любима книга на България” за 2015 г.
Бабо, разкажи ми спомен. Във връзка с изпълнение на проект, свързан с фолклора, главната героиня на романа попада в малка махала в Балкана. Там среща баба Жива и отношенията им стават близки, като между баба и внучка. Баба Жива не е много „учена”, но притежава неподправена мъдрост. Нейните възгледи, разкази и спомени за миналото разкриват един различен свят, в който хората тачат народните традиции и обичаи и пазят българския дух.
Младата жена става част от местната компания: зевзекът гъдулар дядо Петко, „гласът на съвестта” и стожер на миналото дядо Йордан, цапнатата в устата баба Неда, необикновената монахиня – сестра Серафима, и двойката англичани Марк и Лиза.
С всяко следващо посещение „при баба” образованата гражданка осъзнава, че не иска да бъде просто наблюдател, а да участва в този живот. Да се докосне до магията на старите обичаи и символи. Да усети пулса на неравноделните ритми и на чудните му песни. Да съхрани историята и легендите му. Да преоткрие вкусовете и уханията му. В духа на старата българска традиция героинята ще преосмисли отношението си към дома и семейството, към земята и вярата, към живота и смъртта.
Бабо, разкажи ми спомен е още една, излязла от сърцето вдъхновяваща творба на Ивинела Самуилова. Дълбоко привързана към българската фолклорна традиция, авторката предлага оригинален поглед към мирогледа и обредността на старите българи. В типичния й стил, с много хумор, Ивинела Самуилова ни поднася едно затрогващо четиво, което разпалва любовта към родното и възстановява самочувствието ни като българи.
Ивинела Самуилова в каталога на библиотеката >>>
Ричард Милър Фланаган е австралийски писател, роден през 1961 г. в Тасмания.
Автор е на шест романа, всеки от които е отличен с по няколко награди, както и на множество статии и есета, посветени на опазване на околната среда и на културното наследство на родния му остров.
Научете повече >>>
Той е третият австралиец, удостоен с "Ман Букър", след автора на "Списъкът на Шиндлер" Томас Кинийли и Питър Кери. Фланаган е смятан за един от най-изтънчените австралийски романисти. Писателят е работил с режисьора Баз Лурман над филма "Австралия" (2008).
Смятан е за най-добрия австралийски писател на своето поколение.
Тесният път към далечния север е роман за вървенето по онзи път, от който човечеството се връща белязано – пътя на войната, на ужаса и на любовта. Пътят, над който небето тежи от мерници, вина, но и от надежда. Кошмарен, почти документален спомен за случилото се във военнопленнически лагер през Втората световна война. Дориго няма лидерски качества, не е смел, не се отличава с нищо особено, но парадоксално е поставен за отговорник на хиляда австралийски военнопленници, живеещи по-зле от животни и използвани за работна ръка в тази безумна обсесия. Години по-късно той е блокирал спомена за онези адски месеци, но обстоятелствата го принуждават да ги възкреси...
Ричард Милър Фланаган в каталога на библиотеката >>>
International Journal of Surgery and Medicine |
Футбол. Английска висша лига. Трансфери |
TREND |
International Journal of Surgery and Medicine |
Списание Футбол. Английска висша лига. Трансфери |
Списание Trend |