Home

Center

     

  • look
  • look
  • look
  • look
  • look
  • look
  • look
  • look

Old Varna - Resort

 

 

 

 

Райко Жеков - художникът, който нарисува стара Варна

Роден е на 24 юни 1877 г. в с. Козлуджа /Суворово/ Варненско. През 1897 г. заминава за Италия, където учи в Кралската академия за изящни изкуства. Завръща се в България през 1905 г., а през 20 те години се установява във Варна. Участва в първата изложба на художниците в гр. Варна лятото на 1923 г. Много от картините на художника са в колекцията на Националната художествена галерия. Умира на 18.05.1963 г.

За житейските и творческите успехи и неволи на именития български интелектуалец разказва внучката му Рени Дечева.

Талантлив и високообразован живописец, прекарал 40 години от живота си във Варна, той оставя редица маслени и акварелни творби - портрети, пейзажи, икони. На много от тях са изобразени забравени вече кътчета от стара Варна с тихите улички отпреди век, с пристанището и хората, живели някога.

Родителите на Райко Жеков са преселници от Одринска Тракия, разказва единствената внучка на художника Рени Дечева, която живее във Варна и е икономист в Параходство Български морски флот. Според запазени писма на родственика Георги Пасков от София семейството взема участие във възрожденските борби и подгонено, поема към България. Дълго скита в немотия, докато се засели в с. Козлуджа (днешния град Суворово). Знае се, че дядо Жечо, бащата на бъдещия художник, има контакти с Георги Раковски, че "събира помощи за народното дело".

Та в този буден, прогресивен и родолюбив род на 24 юни 1877 г. се ражда Райко Жеков. За детските му години всички разказват, че откъдето мине, оставя следа след себе си. Постоянно рисува, рисува всичко и всички, рисува с каквото му попадне. Първата му изява на бъдещ художник е още в ранните ученически години. В един летен ден Райко отишъл с баща си на хармана и набързо го изрисувал с молив как вършее. Рисунката много се харесва на даскала му Стефан Драганов, който дълго я разнася из село с неприкрито възхищение от таланта на момчето. Този човек изиграва много положителна роля, за да може дядо да учи и да развие таланта си, казва днес Рени Дечева. Силно влияние за това изиграва и Костадин Гочев - един от най-начетените навремето хора в Суворово - кмет и народен представител. Виждайки изявите на момчето, той настоява пред родителите му да го насърчат да учи.
7 живи и здрави деца отглеждат Жеко и Желяза и въпреки трудното битие на семейството всички те са грамотни.

След като Райко завършва гимназия във Варна, родителите му го изпращат да продължи образованието си в чужбина.
През 1897 г. Райко Жеков вече е студент в италианския град Торино. Записва се в Кралската академия по изящни изкуства "Албертина". В запазените от онова време тефтерчета са отбелязани и най-малките подробности от студентските му години. "Наел съм си квартира при мадам... без електричество и пране... Предплатил съм си наема...", пише той.

Младежът започва да учи в Торино, но през 1902 г. се премества в Неапол, където академията има филиал. 8 години остава в Италия и по време на следването си върши още много неща. Запазени са сертификати, които удостоверяват, че той се явява на конкурси за доусъвършенстване, че получава отличия. Райко Жеков ходи многократно в Италия дори след завършване на академията през 1905 г. Посещава любимата страна и през 1906-а, и през 1911-а и 1912 г. Той е любознателен човек, обича да пътува и го прави, когато има възможност. Удостоверяват го печатите от Египет, Турция, Македония, Румъния, Гърция... Не е обикновен турист - владее 9 езика (италиански, испански, руски, френски, гръцки, турски, сръбски, немски и английски), запознава се с историческите паметници, запечатва в картини новите впечатления.

В Италия живее оскъдно, без държавна издръжка. Разчита на помощта на роднини, на собствения си труд и хъс да успее, на всяка цена да постигне целта си. Това му помага да се справи. През годините на следване го издържа най-големият му брат Петър, помагат и други роднини. Райко Жеков никога не забравя жеста. Когато се връща в България, се издължава до последен грош. В едно от тефтерчетата отбелязва: "Днес, 6 май 1910 г., изпратих на брат си Петър 200 лв." Има и много други подобни записки, които доказват, че макар да живее притеснено, макар да изкарва парите си с много труд, успява да върне взетото назаем.

В Неапол художникът обръща голямо внимание на професорското събрание за отличие в конкурса по перспектива с акварел, където получава първа премия, пише в биографията му. По всичко личи, че преподавателите и колегите му го обичат много и държат на него. Дъщерята и внучката пазят писмата на негови състуденти, в които професори му изпращат специални поздрави.

Когато през 1905 г. се прибира от Италия, среща спънки от страна на гръцките власти. Налага се да се прехвърли на лодка, а след това и на руски параход, но само с малка част от личните си вещи. По-голямата част от багажа, между който сигурно има и картини, остава по пътя.
Рени Дечева си спомня един любим разказ на дядо си. През 1906 г. той е отново в Италия.

На остров Капри художникът се запознава с писателя Максим Горки
Твърдеше, че двамата са си направили снимка, която аз, за съжаление, не съм виждала - разказва внучката. - Смееше се, че докато фотографът настройвал фотоапарата, вятърът отвял бомбето му. Познанството на художника с големия руски писател потвърждава в писмо и братовчедът Георги Пасков. И той споменава, че двамата се срещат на остров Капри, че Райко Жеков е много горд с тази среща.

След като се връща в България, той се установява в София и изкарва в съкратени срокове военната служба. Живее в столицата 3 - 4 г., наема си квартира, но понеже не може да плаща наема, подарява картини на хазайката. Тези картини, кой знае как, попадат в Националната художествена галерия. После работи като учител в различни български градове и често му се налага да се разплаща с картини. След 1907 г. преподава в Хасково, Цариброд, Силистра, Свищов, Русе, Добрич. През 1923 г. се оженва за Райна Куртева от Шумен и двамата се установяват завинаги във Варна - живеят на ул. "Владислав" 28. Имат една дъщеря - Стефка, и една внучка - Рени.

И до днес Рени Дечева пази скъпи спомени от своето детство, от времето, прекарано с любимите дядо и баба. Те бяха невероятни хора, а аз бях най-обичаното дете, смята тя. В семейството не се повишава тон, всичко се обсъжда спокойно. Ателието му често е посещавано от млади художници, които той обучава безплатно. А вече възрастният художник рисува непрекъснато, почти докато болестта го повали.

Освен маринист, портретист и пейзажист възпитаникът на Кралската академия по изящни изкуства рисува икони. В иконописта се усъвършенства още в Италия, а във Варна е оторизиран да го прави. Близките му пазят 2 документа, които са много показателни за тази му дейност. С удостоверение No 6143 от 2.IХ.1922 г. му се "разрешава да изработва икони за църкви, да пречиства и реставрира старини в епархията". Удостоверението е подписано от протосингел архимандрит Михаил. Със специална покана църковното настоятелство на катедралата пък го уведомява, че е "избран за член на приемателната комисия по окончателното приемане, белосване и други поправки на храм "Св. Богородица". Негови икони, смята Рени Дечева, има в катедралния храм "Св. Успение Богородично".

През лятото на 1923 г. Райко Жеков участва в първата изложба на художниците от Варна. Заедно с колегата си Георги Велчев той е съветник в първото настоятелство на творческата организация в града. Пазят се разписки, според които след 1921 г. той плаща редовно членски внос. С две думи, Райко Жеков е важен и уважаван човек. Но през 1959 г. болестта го приковава на легло в продължение на 4 години до смъртта му на 18 май 1963 г. Отива си от света недооценен и забравен, никой от гилдията не го придружава в последния му земен път, не крият огорчението си неговите близки. Но в семейния архив има едно писмо от споменатия вече Георги Пасков, което Рени Дечева добре помни: "За името и славата на вашия талантлив, работлив и благороден татко трябва да работите. Той трябва да заеме подобаващо място в художествените галерии. Само вие можете да му върнете това, което сте получили от него."

Сега картини на Райко Жеков притежава Националната художествена галерия. Негови произведения има в Музея на Възраждането, в Музея за история на Варна, в частни колекции. Кътът с няколкото портрети и пейзажи във Варненската библиотека е първият опит да се припомни забравеното му дело. Дай Боже да не е последният.