Варна посреща Освобождението си с 8 православни храма и 17 джамии, от които 4 са месчити (молитвени домове), с католическа църква и еврейска синагога, която всъщност не се помещава в специално обособена сграда и службите се изпълняват в частни домове.

Четири християнски храмове от старата част на града в близост до Аквариума и до вълнолома днес не съществуват - "Св. Димитър", "Св. Марина", "Св. Георги" и "Св. Пророк Илия". Сега съществуващият параклис с името на "Св. Илия" е построен върху останките на някошния "Св. Димитър", заедно с болницата на Параскева Николау. Най-старата съществуваща православна църква е наричаната от варненци "Малката Света Богородица" - "Св. Богородица Панагия", която е построена през 1602 г. съобразно османските изисквания да не е по-висока от 2 метра над земята и да няма камбанария, за да не бият църковни камбани.

Джамиите преди освобождението са 17. Повечето от тях са дървени постройки. Някои изгарят при пожар, други са разрушени при регулация на улиците. Днес са останали две действащи джамии - "Азизие" на ул. "Ангел Георгиев" и "Хайрие" на ул. "Дунав" в близост до гарата, в която се помества и местното мюфтийство.

Католическата църква на ул. "Преслав", строена през 1883-1885 г., Евангелската методиска епископална църква, построена през 1888 г. от американския мисионер А. Лонг на ул. "Драгоман", еврейските синагоги - на сефарадите от 1890 г. ( зад сградата на щаба на ВМС) и на ешкеназините, построена през 1908 – 1910 г. на ул. "Тича", потвърждават толерантността на варненските граждани в етнически пъстрия град