Първите сведения за католици във Варна датират от 1659 година. През 1847 г. Никополският владика изпраща първия мисионер в града, но поради липса на църква хората се черкуват в частна къща. През 1883-1885 г. е построена първата католическа църква на гр. Варна с безрезервната и голяма финансова помощ от страна на австро-унгарския император Франц Йосиф I, както и с помощ от Франция. Църквата се нарича "Непорочно зачатие на Св. Дева Мария". Това е не много голяма, но красива църква с висока камбанария. Девет години по-късно италианският консул във Варна дарява на църквата великолепен олтар от бял мрамор, докаран от Генуа.

Храмът е построен по проект на италианския архитект Валентино, а през 1912 и 1927 години е пристроявана и поправяна. Църквата е еднокорабна, с притвор, апсида и кула. Централният й вход е към улицата (днес ул. ул. "Преслав" - срещу Областната управа). Като архитектура се отнася към неоготическите католически катедрали.

В първите години на т. нар. "народна власт", от 1945 до 1952 година, в България започват гонения срещу католиците. Те биват обвинявани в предателство към страната и шпионаж в полза на западни държави и Ватикана, а това е добър повод църквите им да бъдат затворени. Това се случва и с варненската католическа църква.

През годините, в следствие на невъзможност да се поддържа, храмът започва да се руши и разграбва. Затворен е през 1973 година окончателно и се доразрушава. Дълги години тя се извисява на една от важните търговски улици на града срещу сградата, символ на властта в града, като призрачен паметник на нехайството и немарливостта на народната власт. За да не се набива в очи ограждат жалките й останки с ламаринена ограда. Така тя доживява до наше време.

Днес, с помощта на много чуждестранни организации, стана възможно отново да се заговори за католическия храм на Варна. На 18 септември 2006 год. се направи първа копка на реконструкцията и възобновяването на църквата. С песни и благословията на Никополския владика Епископ Петко Христов започва реконструкцията на католическия храм. До окончателното завършване на възстановителната дейност Светата литургия ще бъде отслужвана от свещеник отец Яцек Вуйчик на български език в католическия параклис "Св. Архангел Михаил" в сградата на бул. "Княз Борис I" № 80 на втория етаж. Там се намира и столовата за социално слаби и безработни, стари, изнемощели и болни хора под грижите на сестрите от ордена на "Майка Тереза" - първата къща на Ордена в България, отворена през 1994 година.*


* По материали от Уикипедия: Из "История на католическата църква във Варна"