Варненските музиканти и нотопечатници от втората половина на XIX в. до 1944 г.: Из колекциите на Регионална библиотека „Пенчо Славейков”, Варна

  • Александър Кръстев. Добруджански край
  • Добри Христов. Литургия на Св. Иван Златоуст
  • Милан Митов. Химн на Св. св. Кирил и Методий
  • Стоян Бешков. Училище

Димитър Атанасов Младенов

роден 10.04.1888, Видин
поч. неизв.

Димитър МладеновУчител, диригент, общественик. Основното си образование завършва във Видин, а пети гимназиален клас – в Русе. По настояване на капелмайстора Щрос, учи музика в Пражката консерватория. След завършването на академията (1912) се завръща в България и се установява във Варна. Няколко години е преподавател по музика във варненските гимназии. През 1919 г. е диригент на Оперетно-драматична дружба. Той е един от основателите на Частното музикално училище (1922) и преподава в него. В периода 1924 – 1926 г. Димитър Младенов се включва в различни културни инициативи в града. Член е на организационния комитет на Варненските летни музикални тържества и през 1926 г. дирижира част от първия концерт в деня на откриването им. Участва в основаването на Варненската опера (1929). През 1935 г. се създава Варненската градска филхармония и Димитър Младенов, заедно с Първан Николов и Пресиян Дюгмеджиеев, е един от диригентите й. По-късно той е лектор по камерна музика в Държавното музикално училище във Варна (1948).

От ръкописа на Йордан Каранов „Материали по история на музикалната култура на гр. Варна” (част от фонда на РБ „Пенчо Славейков”) узнаваме, че Младенов композира песни още като студент – 5 песни за солов глас „Копнежи” по текст на Любомир Бобевски. По-късно създава хорови песни и по народни мотиви. Автор е и на клавирни творби: „Български танц”, „Две хуморески”, „Балада”, „Прелюд”, „Китайски танц” и др. Библиотеката не притежава издания на негови произведения, но прилагаме нотен пример „Обичам аз цветята”, отпечатан в сп. „Пчелица” (01.04.1931, No. 7 , с. 14), част от Варненска дигитална библиотека.

От фонда на библиотеката: