Словесното разказвателно умение в театър и картини


NARRation - Acquisition of Basic skills in Libraries and Schools


AQUA NARRABILIS

 

2014-1-AT01-KA200-001024
Регионална библиотека "Пенчо Славейков" - Варна

line
Да разкажем приказка с Камишибай. Пилотно тестване на метода в СОУПЧЕ „А. С. Пушкин“, гр. Варна

 

Камишибай е форма на визуално повествование и споделяне, която комбинира използването на ръчно рисувани изображения и ярък разказ. Театралната техника  е много подходяща за децата до 12-годишна възраст. Тя стимулира обогатяване на изказа и разказваческите умения, приобщава децата към словесното изкуство и изразителното четене. Чрез Камишибай се развиват паметта, мисленето, въображението, изгражда се компетентност за разказване.


В рамките на международния проект AQUA NARRABILIS “Словесното разказвателно умение в театър и картини” Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ предложи партньорство на СОУПЧЕ „А. С. Пушкин“ - Варна. Възпитаниците на училището са основна целева група в проекта, който е по Програма Еразъм+ на Европейската комисия и има за цел да подкрепи нови форми на преподаване и учене, основани на разказване на истории със средствата на театралното изкуство. 


Екипът на училището с директор господин Илиев прие предложението на Регионална библиотека „Пенчо Славейков” да направи пилотно тестване на метода Камишибай – един напълно нов подход в учебната практика за страната ни. Този вид картинен театър води началото си от Древна Япония. В едно типично представление на Камишибай участва водещ, който ползва специално приготвена  дървена кутия. В нея има 12-20 карти с изображения,  илюстриращи последователни моменти от историята, която водещият увлекателно разказва, сменяйки картините в точно определен за конкретния разказ ритъм.
Театралната форма предизвика интерес у преподавателите, изявили желание да работят по проекта. Те се запознаха с избраната за пилотиране португалска приказка „Рибката, която откри морето” и с особеностите на методиката, разработена от чуждестранните ппартньори.


След период на подготовка, в който в школата по рисуване към училището с преподавател Павлина Замфирова, децата нарисуваха картини по приказката, на  11 декември се състоя представянето на театъра. Учениците от  трети и четвърти клас класове попаднаха в историята за патилата на малката рибка Крищобал по пътя към голямото море. 


Чрез Камишибай театър децата слушаха историята, обсъждаха я, фантазираха, фокусирайки вниманието си върху ярките  изображения в хода на повествованието. Приказната история ги провокира към разговор, в който споделиха своите позитивните емоции, породени от случващото се, показаха импровизаторски умения и нов картинен прочит на приказката, а част от рисунките бяха подредени в изложба в залите на Детски и средношколски комплекс на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“. Учениците имаха достъп до вид театрално изкуство и бяха активни участници в едно вълнуващо преживяване.

 

Екипът, осъществил пилотното тестване, оцени метода като много интересен и подходящ за разнообразяване формите на преподаване, както и за стимулиране на  разказвателни умения у децата. С включването му в образователния процес се надграждат умения за активно слушане на литературно произведение, съчетано с концентрация върху зрителни образи, както и откриване и насърчаване на творческите заложби на децата със средствата на театралното и изобразителното изкуство.

 

 


Фотогалерия Работна среща 1

Фотогалерия Работна среща 2

Фотогалерия Художниците

Фотогалерия 3Г клас

Фотогалерия 4A клас

Фотогалерия 4Б клас