Словесното разказвателно умение в театър и картини


NARRation - Acquisition of Basic skills in Libraries and Schools


AQUA NARRABILIS

 

2014-1-AT01-KA200-001024
Регионална библиотека "Пенчо Славейков" - Варна

line
Варненските деца и техните приказни истории.
Приказката „Приятели“, разказана с Камишибай

Международният проект „AQUA  NARRABILIS - Словесното разказвателно умение в театър и картини“, по който работи Регионална библиотека „Пенчо Славейков“, е насочен към развиване на разказвателни умения и надграждане на познания за околната среда, осигуряване възможности за творческо развитие на децата, стимулиране на тяхната креативност и въображение.
Четенето и разказването на приказни истории винаги ще бъде част от прекрасния, специален детски живот. За представяне в проекта, на малките читатели на Детски и средношколски комплекс на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ се предостави възможността да изявят себе си като автори и те съчиниха приказни истории на тема „вода“.
Най-малкият „автор“ на приказката за водната капчица, записана от неговата майка, е Александър Стефанов, на 5 години. От представените от децата приказни истории за проекта AQUA  NARRABILIS бяха избрани три: „Приятели“ на Рая Демирева, 11 г.; „Поточе“ на Алеся Димитрова, 15 г.; „Родово предание за Щъркови“ на Марина Стоилова, 17 г. Написаните от децата истории носят колорит и динамика на действието, като приказният свят в тях – персонажи, действия, хронотоп, разкриват мечтите и нуждата на младите автори да бъдат част от нещо голямо, да се чувстват значими и ангажирани с кауза.

По приказната история „Поточе“ има нарисувани цветни картини за камишибай театър от малката художничка Мина Георгиева – на 8 години. Ярките илюстрации по приказката „Приятели“ са дело на тийнейджърите-доброволци Ния, Димитър, Юлия и Фотина, ученици от варненски гимназиина възраст 15-16 години.

В Детски и средношколски комплекс  се направи тестване на метода Камишибай по приказката „Приятели“ с деца от Частна детска градина „Мечтатели“, детски клуб „Приятели на библиотеката“ и ЦДГ „Мир“. Тази театрална форма отново създаде възможност за импровизация – при рисуването на картините, при определяне на  ключовите моменти в повествованието и ролята на разказвача, при предизвикването на разговор. Децата се запознаха с приказната история, обогатиха познанията си за живота на речните и морски обитатели, импровизираха, разказваха историята от името на различни герои, разсъждаваха за приятелството. Читателите на библиотеката, които спонтанно се оказаха «въвлечени» в случващото се, видимо се наслаждаваха на разказаната чрез Камишибай приказна история.
Радостно е, че и австрийските ни партньори в проекта са харесали и избрали за тестване на метода Театър на сенките нашата приказка «Приятели». Това е висока оценка както за младата авторка на приказката, така и за разработената методика на провеждане.

След обобщенията на анкетните проучвания се оформи изводът, че с използването на Камишибай театър по-лесно се стига до осмисляне на текстове и извеждане на послания, което прави този метод атрактивен и приложим за развиване на разказвателните умения при подрастващите и включването му в образователните траектории за конкретни целеви групи.

 

 

 

Фотогалерия