"Замъчи се Божа майка
от Игнажден до Коледа..."

Бъдни вечер се нарича вечерта преди Коледа, когато е роден Христос. Според поверието на Богородица родилните й мъки започнали на Игнажден (20 декември), а рано на 25 декември е роден Божият син. Поверието за Игнажден гласи, че на този ден пари не се вземат назаем, за да не задлъжнеем през годината. Гледа се кой пръв ще влезе в дома (кой ще е полазникът) и по него се гадае какво ни очаква за в бъдеще.

Навремето на Бъдни вечер по къщите са обикаляли коледари. Събират се момците, избират най-личния измежду тях да им е главатар и тръгват от къща на къща, като през целия път пеят коледарски песни. Като стигнат пред дома, за който са тръгнали, пеят отвън на станеника, за да ги пусне да влязат. “Стани, станенине, нине, господине!” Станеник значи стопанин. Нине от своя страна означава “сега”.

Влизат коледарите в дома, дето на слама на земята са наредени постни ястия, а в котлето ври кървавица. Започват да пеят и нареждат за всеки член на семейството, за всеки имот и добиче. Пеят на момата да се задоми, а ако нейният избраник е измежду коледарите, те задължително си дават някакъв нишан. Я тя ще му подаде бъклица да отпие, я ще се усмихне свенливо... Стопанката одарява момците с кървавица, с кравай, с бъклица вино и ракия, след което домът е благословен и коледарите отиват в съседната къща.

Традицията повелява ястията в коледната нощ да са нечетен брой: седем, девет или тринадесет, без да се броят хлябът и виното. Това е така, защото Бъдни вечер е последният ден от Коледните пости според православната традиция. На трапезата се поставят задължително хляб и вино, а освен това домакинята е направила вкусни постни лозови сърми, извадила е туршия, опекла е сладък тиквеник... Софрата се прикадява от главата на семейството, а най-малкото дете прочита “Отче наш”. Изчакват се коледарите и след като се изпроводят, домочадието сяда да вечеря. Най-възрастният от семейството разчупва питата и отделя първата хапка, която е посветена на Богородица. Вътре в хляба е скрита сребърна паричка, за да е плодородна годината и да е пълна къщата. На когото се падне парата, той ще е късметлия през цялата следващата година.

Коледни песни

 

Тиха нощ

Тиха нощ! Свята нощ!
Цела земя
Е в тишина.
Виж! Витлеемската светла звезда
Мъдреци води от чужда страна,
Дето Христос се роди /2

Тиха нощ! Свята нощ!
Песен сега
На похвала
Ангели пеят със радостен глас!
Вест за спасение донасят до нас:
Ето спасител дойде! /2

Тиха нощ! Свята нощ!
Цела земя
Пей с веселба.
Почет на Бога нек’ всеки даде,
Че между нас днес спасител дойде -
Мир на всегда на земли /2

Коледа

Ой, Коледо, мой Коледо,
роди ми се боже чедо.
Кравай скача от полица
ври в котлето кървавица.

Запей, бабо, като лани,
весело на нас да стане:
ой, Коледо, мой, Коледо,
роди ми се боже чедо!

Зимна песничка

Над смълчаните полета
пеят весели звънчета;
писана шейна премина
бялата пъртина.

Бягат кончета игриви,
мятат заснежени гриви.
Път из преспите се вие,
в селото се крие.

Къщички в снега се гушат
и коминчетата пушат,
сякаш баби са запрели
пухкави къдели.