"Сурва, сурва година,
весела година!
Златен клас на нива,
голям грозд на лозе,
жълт мамул на леса,
пълна къща със коприна,
червена ябълка в градина,
живо-здраво догодина,
догодина, до амина!"
След Коледните празници всички се готвим да посрещнем Новата година, за което също имаме богати традиции.
В навечерието на Нова година обикалят сурвакарчета. Това са малки деца, момченца и момиченца. Те носят със себе си сурвакници, направени задължително от дрянова пръчка с колкото се може повече пъпки по нея. Сурвачките се украсяват с пуканки, връзки сушени чушки, сушени плодове, кравайчета, и колкото по-украсени са, толкова по-голям берекет ще има. Децата сурвакат здраво гърбовете на стопаните, като наричат всекиму различни пожелания - пак за берекет, за здраве, за късмет. Колкото по-здраво удрят по гърба, толкова е по на хубаво. Най-накрая домакинята им раздава лакомства и подаръци, след което децата отиват в следващия дом.
За Нова година се прави баница с късмети. Тя е блажна, прави се с много яйца, сирене и масло, за разлика постната пита на Коледа. Късметите са дрянови клончета, които се поставят във всяко парче, а преди това стопанката описва и нарича всеки късмет какво означава. Баницата е наречена на свети Василий, който е покривител на домашното огнище. Ако познавате някой Васил, Веселин, Веселина или Весела, не пропускайте да им честите имения ден на първи януари.
Късметите в баницата са равни на броя на членовете на семейството, като се добавя и късмет за светеца. Трапезата отново се прикадява, а баницата се завърта три пъти от най-възрастния, след което всеки взема парчето, което се пада пред него. Празното парче, срещу което не стои човек, е за Свети Василий. Каквото се падне на него, това остава в къщата. Ако е здравето, означава, че всички в дома ще са здрави. Ако е парата - семейството няма да има парични затруднения.


|