Home

Center

     

  • live
                 live
                 live
                 live
                 live

  • live

 

 

 

 


Old Varna - Resort

 

 

 

 

Просперитетът и популяризирането на спорта е първа грижа на ръководителите, състезателите и членовете на „Тича”. Тяхното старание е белязало две уникални в световната спортна практика явления. Едното е, че тичанци имат смелостта, още преди да премерят сили със съперници от страната, да организират и участват в международен мач, две години преди първата междуградска среща. Първата известна спортна информация във вестник „Варненска поща” от 11 декември 1915 г. съобщава за състоялия се „футбол мач” между ученическото спортно-туристическо дружество „Река Тича” и една команда от германски офицери, подофицери и войници от 21 Померански полк. Резултат 4:4.

Другото явление е, че преди България официално да има носител на купа в държавно първенство, отборът по футбол на „Тича” печели в Румъния първия футболен трофей от международен турнир – „Сребърната купа на Букурещ” през 1925 г.

За да илюстрира приноса на „Тича” към разрастването и укрепването на клубното начало в българския спорт, столичанинът Климент Симеонов поставя в центъра спортиста, съдията и деятеля Георги Балабанов. Но този деятел на българския спорт е само един от плеядата тичанци. Още през 1919 г. играчът на „Тича” Стефан Тончев написва за всеобщо просвещение книгата „Футболът – правила и наставления”, а съотборникът му Никола Ницов прави превод на футболния правилник. Година по-късно се появява и първото спортно списание в България – „Тича – за спорт и туризъм”. От списанието излизат само три броя, но прокламираното от него обединение на спортните клубове се осъществява още през следващата 1921 година. Натрупаният организационен опит от варненци, тяхната прозорливост и инициативност са в основата на създадената на 31 юли в Плевен Северобългарска спортна лига.

Деятелите на „Тича” са сред първите в страната, които чрез полемика и лични контакти с управници на града издействат оземляване на спортните организации. А тези организации се множат и се радват на заслужено признание. СК „Владислав” се слави като първи шампион по футбол на България, известен в страната и като един от най-универсалните спортни клубове. СК „Шипченски сокол” е известен като най-бързо напредналият и завоювал челни позиции в страната  спортен клуб. СК „Диана” има принос към създаването и утвърждаването на Северобългарската спортна лига. Варненци стават инициатори на сформирането на първия извънстоличен национален отбор по футбол.

И още едно завоевание. Възпитаникът на Варненската гимназия инж. Димитър Кулев  монтира първия в страната частен предавател, с който, по-късно усъвършенстван, се излъчва програмата на първото българско радио – радио Варна.

 


През годините на три века : Спортен алманах на Варна / [Авт.-състав.] Петър Герчев и др . - Варна : Зограф, 2007.