Безспорно най-романтичният празник през годината е денят на Св. Валентин. На 14 февруари празнуват влюбени двойки от цял свят, разменяйки си подаръци, цветя, картички и сладкиши.
Само 6 държави в света - САЩ, Канада, Мексико, Франция, Австралия и Великобритания са обявили Св. Валентин за национален празник. Това обаче не пречи в много други държави да има различни обичаи.
Във Великобритания повечето вестници и списания публикуват различни песни, стихове и сонети относно празника.
В Уелс правят „дървени любовни лъжици“, които се раздават като подаръци на 14-ти февруари. Сърца, ключове и ключалки са най-често срещаните декорации. Подтекстът е повече от ясен: „Отключи сърцето си за мен“.
В Шотландия правят фестивал по случай Св. Валентин. Младите самотни хора пишат имената си на лист и след това се тегли жребий, който съчетава самотните мъже и жени в двойки. Ето как много млади двойки са станали семейства именно заради този празничен ден. Фестивалът продължава с бурни танци, а понякога – и с размяна на подаръци.
В Италия навремето се празнувал Пролетен фестивал, провеждан на открито предимно от младежи. На фестивала свирела музика, пеели се песни и се четели стихове. В Торино все още има обичай годежите да се провеждат именно на тази дата. Ден преди Св. Валентин хората си купуват сладки и бонбони, с които украсяват домовете и най-вече трапезите си.
Германците са по-непретенциозни към този празник… По принцип те си раздават валентинки и подаръци по всяко време на годината… За тях е достатъчно просто да се почувстват влюбени.
Французите имат цяла церемония за незадомените, които трябва да се нарисуват (или снимат) и да окачат снимката си на вратата на своите възлюбени. Ако половинката не ги харесва, трябва да изгори портрета до залез слънце. Специални поздравителни картички (cartes d’amities) се разменят по английски маниер.
В Дания предпочитат „невидими“ картички, т. е. картички, чиито надписи се появяват само когато се доближат до топлина (Вие можете да си направите такива картички, ако пишете с лимонов сок).
В Австралия по време на златната треска съществувал следният обичай – ако някой открие злато в деня на Св. Валентин, трябвало да плати валентинките на всички ергени в мината. Разбира се, след като не плащали те, ергените си поръчвали невероятни картички – коприна, сатен, скъпи аромати, златни букви и какво ли не още…
В Австрия пък на Св. Валентин момчетата трябвало да представят момичето, което харесват на близките си… използвайки само букет цветя. Цветята и структурата на букета трябвало да изразяват външните качества и характера на момичето.
В Испания всички съпрузи трябвало да изпратят букет червени рози на съпругите си, независимо на какво разстояние са един от друг в момента.
В Япония на 14 февруари жените подаряват на съпрузите си, колегите и шефовете си шоколад. Срещу това те получават месец по-късно като подарък бял шоколад. Оттук на 14 март японките празнуват "Бял Ден" (White Day).
В България денят на влюбените се празнува отскоро. Едни празнуват Св. Валентин, други – Трифон Зарезан. В някои български училища на видно място се поставят “любовни пощенски кутии”, където учениците изпращат картички и анонимни любовни послания до тайни или явни възлюбени.
Историята на празника е свързана с древен римски лекар на име Валентин. Той се грижел лекарствата, които предписвал на своите болни, винаги да имат приятен вкус. За тази цел смесвал горчивите сиропи с вино, мед или мляко. Макар че в онези времена в Рим преследвали християните, той станал свещеник. Валентин живял по времето на Клавдий II, който водил множество войни. Kогато броят на новите войници в армията започнал да намалява, Клавдий решил, че причината е в привързаността на войниците към дом и семейство. Тогава отменил всички сватби и годежи. Въпреки това Валентин продължавал тайно да венчава влюбените двойки.
Свещеникът се влюбил в сляпата дъщеря на затворнически страж, чиято слепота обещал да излекува. Един ден обаче римските войници нахлули в дома на Валентин, унищожили лекарствата и го арестували, заради това, че нарушавал заповедта на Клавдий за венчавките. Валентин знаел, че скоро ще изпълнят смъртната му присъда, но не спирал да мисли за сляпото момиче. Помолил да му дадат хартия и мастило и написал прощално любовно писмо на момичето. Изпълнили присъдата в същия ден, на 14 февруари 270 година. Когато девойката отворила писмото, намерила вътре жълт минзухар. Тя взела върху дланта си минзухара и станало чудо: зрението й се възстановило и тя видяла блестящия му цвят. Писмото било подписано: от твоя Валентин.
През 496 г. римският папа Геласиус забранил веселите празници в чест на бог Пан, и обявил 14 февруари за ден на Свети Валентин.
Обичаите
Обичаите, с които днес свързваме деня на Свети Валентин, водят началото си от Късното средновековие, от Англия и Франция. Оттогава 14 февруари се свързва с романтиката и любовта. Според тогавашните хора на 14 февруари – в средата на втория месец от годината – птиците започват да се чифтосват. Затова се смятало, че този ден е на влюбените и че е подходящ момент за писане на любовни писма и подаряване на подаръци. За тези обичаи е писано и във френската, и в английската литература от 14 и 15 век. Именно писателите са тези, които създават легендите около образа на Свети Валентин, най-вече Джефри Чосър и неговият кръг. Тази легендарност и липсата на конкретни исторически данни са причините, поради които Католическата църква изважда деня на светеца от църковния календар през 1969.
Легендите
Самите легенди, създадени за Свети Валентин през Късното средновековие, са много. Една от най-известните е, че по времето на император Клавдий Втори на римските войници било забранено да се женят и затова Свети Валентин тайно организирал сватби. Друга пък се счита за легенда за валентинките – че в нощта преди Валентин да бъде убит заради това, че е християнин, той тайно пратил любовна бележка на дъщерята на надзирателя си. Бележката била подписана „От твоя Валентин”. Първата валентинка
Въпреки предполагаемата бележка на светеца, смята се, че първата валентинка е от 1415 г. и е поема, написана от Орлеанския херцог Шарл. Той я посветил на съпругата си. Освен романтика тук има и доста драматизъм – посланието е написано в Лондонската кула, по време на дългото затворничество на херцога. Днес
В началото хората изразявали любовта си един към друг на 14 февруари чрез ръчно написани послания. От 19 век насам любовните бележки вече не важат – хората си купуват готови картички. Но това не е най-интересното. Приблизително един БИЛИОН валентинки се продават по света всяка година! Това поставя празника на второ място по изпращане на картички след Коледа. Още една подробност – около 85% от купувачите на валентинки са жени… Какво да подарим за Св. Валентин?
Най-често се подаряват цветя и картичка с любовно послание (валентинка). Основни за този празник са червеният и розовият цвят, символизиращи обич и романтични чувства. Много актуални са плюшените сърца с надпис "Обичам те", както и балоните в същата форма. Мъжете предпочитат да подаряват червени рози. Подходящи подаръци за жените са бижута, плюшени играчки, парфюми, билети за романтичен филм, а за мъжете... билети за футболен мач, снимка в рамка, бонбони, шампанско...