Варна - спомени с четка и обектив

/Изложба в четири части/

Синята лодка

Поредицата " Варна - спомени с четка и обектив" обединява четири изложби посветени на някогашна Варна на границата XIX - XX век и срещата на българското самосъзнание, Ориента и Европа в космополитнопъстрия многоезичен град 1879 - 1940. Изградена в четири части, тя събира в цялостен обпаз не само различни периоди в развитието на града. Представя атмосферата на непознат днес старинен град, изчезнал под напора на модерния свят, претворен с акварел, масло, молив, фотографска плака.

Варненци се срещнаха с първите две части от навечерието на 3 март - до средата на април.: Варна в средата и края на XIX век - видяна чрез чуждестранни гравюри, панорамни фотографии и платната на худ. Милен Сакъзов и Варна от началото на XX век - с картините на инж. Индржих Кноб и Иван Загоруйко.

От 24.06.2005 г. създателите на изложбата - Регионална библиотека "Пенчо Славейков" и Регионален исторически музей - Варна /представен от Музей на Възраждането и Музей за история на Варна/ отново Ви канят да се потопите в друго историческо време. Да усетите страстите, тъгите и неволите на варненци през Първата световна война. Повод за това са рисунките на военния художник-кореспондент от Първата световна война Александър Мутафов, както и фотографиите и пощенските картички, отразили военните действия. Войната и мирът - тревогите и надеждите на Варна за едно друго бъдеще. До 1940 г. до завръщането с Крайовския договор на Добруджа в пределите на България Варна остава почти граничен град . Прелестта на бъдещият курортен град Варна, морския град, с пристанището и хората му погледнете в акварелите и маслените портрети на худ. Райко Жеков.

Изложбата предлага многообразие от художествени образи, в което историческото събитие и делника на хората се свързват в едно цяло.

ОТКРИВАНЕ:

16 часа 24 .06. 2005 г. във фоайето на Регионална библиотека Пенчо Славейков

Информация за художниците:

Alexander Mutafov

Проф. АЛЕКСАНДЪР МУТАФОВ
/9.05.1879 г. - 21.11.1957/
Художник - маринист

Работи с масло и акварел. С пастел изпълнява малки пейзажни мотиви, фигурални композиции из живота на рибарите.

Прекарва детството си в гр. Варна, учи във варненската Мъжка гимназия. Учи живопис в художествената академия в Торино (1899 - 1902) при Дж. Гросо и художествена академия в Мюнхен (1902- 1903) при Л.фон Льофц.

Сведения за невероятния труд положен от художниците - военни кореспонденти през Първата световна война се съхраняват в ЦВА, ф.40 - Христо Каварналиев - художник при флотата е нарисувал от 5 март 1917 г. 75 скици от Северния флот, 18 недовършени скици и 2 портрета на ген.майор Николаев; Георги Евстатиев от 1-ва дивизия. През първата световна война 1914 - 1918 г. живописецът Александър Мутафов също е военен художник .

За художниците - баталисти към Щаба на армията това e "война с четка в ръка" - Александър Мутафов рисува повече от 200 картини с масл. бои, акварели, молив изпратени в сп. "Отечество" и във военнокартографския отдел. На страниците на "Отечество" са отпечатани и Разрушенията във Варна от руското обстрелване -27.Х.1915 г.

Професор от 1921 до 1933 год. в Художествената академия в София. Член на дружеството "Съвременно изкуство" и един от основателите на дружество "Родно изкуство" (1919). Един от първите ни даровити маринисти - 20 те години ХХ в. През 1937 год. получава сребърен медал на Парижкото изложение за картината си "Синята лодка".

"Бих искал хората да обикнат, да разберат морето, което цял живот рисувам, да бъдат неспокойни, силни и свободни като неговата стихия, като голяма вълна."

На 8.05.2005 във Варна бе пуснат в употреба илюстрован плик със стандартен таксов знак, посветен на 125 г от рождението на художника-маринист Александър Мутафов /1879 - 1957г./. Автор на проекта е Николай Младенов. На плика е представена рисунката на известния български маринист "Кът от Созопол", рисувана през 1935 г. Изданието е в тираж 3 270 броя.

РАЙКО ЖЕКОВ

Роден е на 24 юни 1877 г. в с. Козлуджа /Суворово/ Варненско. През 1897 г. заминава за Италия, където учи в Кралската академия за изящни изкуства. Завръща се в България през 1905 г., а през 20 те години се установява във Варна. Участва в първата изложба на художниците в гр. Варна лятото на 1923 г. Много от картините на художника са в колекцията на Националната Художествена Галерия. Умира на 18.05.1963 г.

На откриването ще присъстват дъщерята и внучката на художника

За друга информация на телефон: 052/659132

лице за контакт: Кристиана Димчева



Designed by Web Design Team
© Copyright 2005 Public Library
Начало Вашето мнение ...