Наближава Коледа. Време за лудо обикаляне по магазини, за търсене на подаръци и за трескави приготовления. А най-много този празник се чака от децата. Много преди да е настъпила Рождественската нощ, малчуганите са пратили писма до Лапландия, където, както всички знаем, добрият старец Дядо Коледа с помощта на отбор работливи джуджета, се е заел със сериозната задача да изпълнява детските желания.
Но кой всъщност е Дядо Коледа? Въпросът дали наистина съществува, е неуместен. Много ясно, че е истински и че цяла година неуморно се труди, за да сбъдва милиони желания. Живее с нас от дълбока древност и цяла вечност се е трудил да прави хората щастливи. Газил е дебелите преспи на далечния север, оставял е подаръци на послушните деца още преди хилядолетия, но винаги се е стремил да бъде в крак със съвременността.
Мнозина се чудят как се казва Дядо Коледа. Е, нашият старец се казва всъщност... Николай. Случило се тъй, че помогнал на един твърде богат жител на Патара, изгубил състоянието си и изпаднал в голяма беднотия. Привикнал към охолен живот, той решил да пожертва честта на дъщерите си, като ги заставил да станат блудници. Като узнал за това, Свети Николай му подхвърлил голяма кесия със злато и по този начин спасил момичетата. А тъй като всеки обича да получава подаръци, скоро светията станал известен из целия християнски свят. Особена почит си извоювал в Холандия, където е известен като Синтер Никлаас. Писателката Мери Мейпс Додж е описала как точно е протичал празникът през 19 век в знаменития си роман "Сребърните кънки". Разбираме, че тогава подаръците са се раздавали точно на шести декември, на самия Никулден. Днес холандчетата намират играчки под елхата на връх Коледа, като повечето други деца по света, които са родени в християнски страни, но Синтер Клаас не забравя да ги посети и в началото на декември, както е правил и преди.
Когато през 17 век група холандци заминават в Новия свят и основават град Нови Амстердам (днешният Ню Йорк), добрият старец самоотвержено ги следва през океана. Нима би оставил някое послушно дете без подаръци?!
Образът на съвременния Дядо Коледа, белобрадия шишко в червено палто, дължим на Кока Кола. През 1931 г. художникът на компанията, Хадън Сандблом, бил натоварен да измисли коледна кампания за газираната напитка. Не е ясно как е убедил добрия старец да му позира, но експертите по Дядо Коледа са единодушни - Сандблом е създал най-достоверния портрет на стареца, любим на милиони деца!
В България Дядо Коледа идва в нощта на Бъдни вечер срещу Рождество. Изчаква децата да си легнат и да заспят дълбоко, след което спира шейната с елените върху покрива, промъква се в къщата и нарежда подаръците под елхата. Най-много играчки получават най-послушните. А ако преди това са изпели и някоя хубава коледна песен, тогава задължително ще получат мечтания подарък!