Нагоре
Към Регионална библиотека "Пенчо Славейков" - Варна

Личност на месеца


Представяме ви:

Ралф Лорън

Ралф Лорън (Ralph Lauren) е роден през 14 октомври 1939 г. в еврейско семейство на имигрантите от Беларус - Фрайдл и Франк Лифшиц. Израства в Бронкс с тримата си по-големи братя, отгледани от майка си.
Лорън се интересува от мода още от най-ранна възраст, когато е купувал скъпи костюми със спечелените от работата, след училище, пари. Въпреки, че е можел да намери дрехите на по-ниска цена, той е държал да изглежда стилно в скъпите си дрехи и е успял да се облича добре още от 12-годишна възраст.
Докато е в гимназията „DeWitt Clinton” в Ню Йорк, работи почасово в големи магазини за дрехи.
В периода 1962-1964 г. служи в армията, след което се жени за Рики Лоу-Биър, с която имат три деца: Андрю, Дилън и Дейвид.
В края на 50-те Ралф Лорън се записва да учи „Бизнес“ в „City College of New York”, докато същевременно работи за „Brooks Brothers” и “Bloomingdales”. Скоро прекъсва обучението си и отива в армията.
През 1964 г. е нает катo продавач-консултант на вратовръзки за „A.Rivetz & Co.”. Скоро, отегчен от тогава модерните тесни тъмни вратовръзки, Ралф започва да прави цветни широки дизайни, които съвсем скоро привличат окото на „Beau Brummell Ties”, които го наемат за дизайнер.

С парите изкарани от дизайнерската си работа и с финансовата подкрепа на Норман Хилтън, Лорън основава „Polo Fashions” през 1968 г. Същата година лансира първата си мъжка колекция предлагаща микс от английски и американски стил, като изразява представата за класа. След успеха му следва женската колекция през 1971 г. и оттук насетне компанията се разраства с детска колекция, специална селекция класови парфюми, обувки, обзавеждане и аксесоари.
През същата 1971 г. Лорън отваря магазин в Бевърли Хилс, Калифорния, който е 116-я поред „Polo-Ralph Lauren” магазин в САЩ. А мегамагазина, който отваря в елегантния „Rhinelander Mansion” в Ню Йорк остава в историята на модната индустрия като „най-добрия бутик в Америка, може би и в света“, според Джон Феърчайлд (собственикът на „Women's Wear Daily”). Така след една година визията „Лорън“ е разпространена чрез продажби от над 5 милиона долара и превръща Лорън в най-продавания дизайнер.

Ралф Лорън е известен и с това, че прави дизайна на костюмите на филми като „The Great Gatsby” (1973) и „Annie Hall” (1978). Франсис Фитцджералд, Уди Алън и Даян Кийтън повлияват с облеклото си от Лорън на милиони хора и начина им на обличане.
Моделите, които работят със стилния дизайнер са имена като Жизел Бюндхен, Даутцен Круз, Дариа Вербови, Джема Уорд, Саша Пивоварова и Соландж Уилверт.
Неговият усет за бизнес, способността му да е преди всички, да предложи своите продукти на всяка цена, въпреки неуспехите през първите години, е това, което прави компанията му да струва 1 млрд. долара. Неговата автомобилна колекция варира от 1929 Bentley и 1937 Alfa Romeo, Bugatti 1938 и 1962 Ferrari.
Той е собственик на ранчо в Колорадо, домове в Ямайка и Лонг Айлънд, имоти в Бедфорд, Ню Йорк, както и на Пето авеню в Манхатън. Лорън е човек, който предлага възможност на всеки да изглежда толкова добре колкото иска, само чрез закупуване на неговите продукти.

Интересни факти:

Истинското му име е Ралф Руебен Лифшиц. Когато става на 16 Ралф и братята му сменят фамилията си от Лифшиц на Лорън.
Ралф Лорън участва в много благотворителни акции и създава „Ralph Lauren Center for Cancer Prevention and Care” към „North General Horspital” - болница в Харлем, Ню Йорк. Ралф Лорън е изтъкнат колекционер на автомобили като Bugatti Veyron, Bugatti Type 57SC Atlantic, един от петте McLaren F1LM, Bentley, Ferrari 250 Testa Rossas и много други. Дизайнерът дори създава частен гараж-музей, в който стилно са изложени ценните автомобили от колекцията.

Награди:

2011 - Отбелязан на Модната Алея на Славата в Ню Йорк
2011 - Награда за мъжка мода на CFDA
2011 - Награда за американска модна легенда на CFDA
1998 - Награда за хуманитарно лидерство на CFDA
1997 - Награда за дизайнер на годината за мъжка мода на CFDA
1996 - Хуманитарна награда от кампанията за борба с рака на гърдата на „Nina Hyde Center”, връчена от Лейди Даяна
1996 - Награда за дизайнер на годината за дамска мода на CFDA
1992 - Награда за цялостен принос на CFDA
1981 - Награда на „Coty Hall of Fame”
1981 - Награда на CFDA
1971 - Награда за цялостен принос „Nieman Marcus”




© 2012 Регионална библиотека "Пенчо Славейков"